piątek, 08 lutego 2019

We wrześniu 1928 roku został ogłoszony konkurs na afisz reklamujący Mistrzostwa Świata FIS, których organizację przyznano Zakopanemu. Termin nadsyłania propozycji ustalono na 10 październik. Jury w składzie: prof. M Kotarbiński, ppłk dypl. inż. A. Bobkowski – prezes PZN., prof. W. Radwan, prof. K Stryjeński i inż. J. Woyniewicz spośród 53 prac wybrało cztery. 19 października ogłoszony został werdykt, w myśl którego projekt J. Skolimowskiego i St. Osieckiego był najlepszy. "Ukryta" swastyka przyniosła autorskiej spółce szczęście.

Plakat promocyjny wystawy Incontri sui Tatra. Manifesti di turismo e sport 1900-1950”. Ekspozycja miała miejsce w Museo Nazionale della Montagna w Turynie w 2013 roku. Na ilustracji plakat autorstwa Stefana Osieckiego i Andrzeja Skolimowskiego reklamującego Mistrzostwa Świata FIS z 1929 roku. Znajduje się on w zbiorach Muzeum Tatrzańskiegow Zakopanem.

Źródło: Tygodnik Podhalański

wtorek, 08 sierpnia 2017
Faworytem finału Pucharu Polski w 1992 roku był Górnik Zabrze, w którego składzie błyszczeli srebrni medaliści turnieju Igrzysk Olimpijskich z Barcelony. Drugoligowa wówczas legnicka Miedź pokazała jednak lwi pazur i wdarła się na europejskie salony.
niedziela, 30 sierpnia 2015
Wojenna zawierucha rzuciła wielu Górnoślązaków w odległe od ich rodzinnych strony. Wśród nich byli wybitni piłkarze, dla których nowym domem stał się między innymi Frankfurt nad Menem.
piątek, 22 maja 2015

21 maja 1925 roku został oddany do użytku we Frankfurcie nad Menem Waldstadion (Stadion Leśny). Zlokalizowany w dzielnicy Sachsenhausen  obiekt był częścią kompleksu, w skład którego wchodziły między innymi basen pływacki, tor kolarski, hala sportowa  a nawet teatr. Stadion był wielokrotnie modernizowany. Po raz pierwszy w 1937 roku, ostatni w latach 2002-2005 przed Mundialem w 2006, którego Niemcy były gospodarzem. Wysłużony obiekt został zastąpiony nowym wybudowanym według projektu pracowni GMP International GmbH, SBP kosztem 150 mln €! Od czerwca 2005 roku nosi on nazwę Comerzbank Arena.
Dokładnie za 105 dni na jego murawę wybiegną piłkarze reprezentacji Niemiec i Polski by rozegrać mecz, stawką którego są punkty w eliminacjach do Mistrzostw Europy.

O  związkach Frankfurtu z Górnym Śląskiem wkrótce szerzej tutaj.

Walstadion we Franfurcie nad Menem.
Źródło:  Neue Baukunst wyd. z 1927 r.


Źródło: Das Stadion zu Frankfurt am Main, Frankfurt 1928.  Eintracht Frankfurt Achiv


wtorek, 07 kwietnia 2015

Wiosną 1935 roku jeden ze śląskich dzienników  doniósł o niezwykłym zakładzie zawartym pomiędzy katowickim fryzjerem p. Lehmanem a Ernestem Wilimowskim. Jego stawką był... abonament na usługi wykonywane w należącym do niego salonie. Zbliżał się termin meczu, na który sportowa publiczność po obydwu stronach granicy oczekiwała z wielką niecierpliwością. W Zabrzu zmierzyć się miały reprezentacje podzielonego Górnego Śląska. Wilimowski za każdego gola zdobytego w tym spotkaniu miał zapewnione bezpłatne strzyżenie i golenie przez miesiąc! Popularny piłkarz przypuszczał się, że zdobędzie ich 12  a tym samym zapewni sobie abonament na cały rok! Ta sztuka mu się jednak nie udała.  Kurpanek, który strzegł bramki gospodarzy w tym meczu po jego trafieniach wyciągał piłkę z siatki trzykrotnie. Zawody zakończyły się rezultatem 3:3. Czy p. Lehman wywiązał się z zakładu? Nie wiadomo.

A oto bohaterowie tego spotkania.

Śląsk Polski: Andrzejewski (Tatuś), Michalski, Stefan, Nowakowski, Badura, Wallus, Piec, Giemza, Peterek, Wilimowski, Wodarz.

Śląsk Niemiecki: Kurpanek, Motzek, Voldt, Wydra, Heizel, Przybilla, Mihatsch, Jaskolla, Schwieder, Baron, Drobny

Gole: Wilimowski 20, ?, 4? 59; Schwieder 33, Drobny ?, 55

Sędzia: Gerlach

Stadion: Hindenburg (Zabrze)

Widzów: 8000Okładka poczytnego tygodnika Der Kicker z 1938 roku a na niej Ernest Wilimowski!

Źródło: Studio Filmowe Kalejdoskop

 ***

Niedawno Corporación Nuevo Cúcuta Deportivo awansował do  kolumbijskiej ekstraklasy. W sukces ulubionego klubu nie wierzyła sportowa dziennikarka Alejandra Omana Ruiz, która w przypadku awansu zobowiązała się do odbycia  sesji zdjęciowej... w stroju Ewy. Efekty pracy fotografa miesięcznika SoHo można zobaczyć tutaj. 

O czasy! O obyczaje!* 

Alejandra Omana Ruiz sportowa dziennikarka, która po awansie ulubionego klubu wystąpiła przed obiektywem fotografa miesięcznika SoHo.

Przedsmak tego co można zobaczyć na łamach magazynu SoHo. W roli głównej Alejandra Omana Ruiz.

Źródło: Magazyn SoHo

* Cyt. Słowa Cycerona wygłoszone podczas mowy przeciwko Katylinie.

poniedziałek, 04 listopada 2013

Gerard Cieślik  29 kwiecień 1927 r.  - 3 listopad 2013 r.
Źródło: ARC Dziennik Zachodni


W reprezentacji Polski Gerard Cieślik wystąpił 45 razy i zdobył 27 bramek. Mały łącznik jak go nazywano dwoma golami  zdobytymi w Chorzowie w meczu przeciwko ZSRR w 1957 r.  przeszedł do legendy polskiej piłki. 
Źródło: repozytoriumcyfrowe
 


Gerard Cieślik w latach 50-tych był niekwestionowaną gwiazdą śląskiego futbolu. Bohater reportaży Polskiej Kroniki Filmowej i...
Źródło: repozytoriumcyfrowe
 

piosenki  Trzej przyjaciele z boiska. Popularny w latach 50-tych przebój skomponował Władysław Szpilman, autorem słów był Artur Międzyrzecki. Utwór wykonał Chór Czejanda.
Źródło: YouTube 

czwartek, 19 września 2013
Gdy 80 lat temu Pogoń Lwów rozgromiła Ruch 7:1 drużynie z Wielkich Hajduk nie przeszkodziło to w zdobyciu pierwszego tytułu Mistrza Polski. Dzisiaj Ruchowi Chorzów, który dramatycznie walczył o utrzymanie w poprzednim sezonie również w obecnym nie grozi walka o cokolwiek innego.
piątek, 13 stycznia 2012

Dyplom honorowy za zasługi w  rozwoju ciężkiej atletyki dla Franciszka Pawlikowskiego z Krakowa, który został nim wyróżniony w 1933 roku.

Dyplom obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Historii Katowic, gdzie trafił za sprawą RetroSportu wówczas funkcjonującego  jako pomysł. Osoby,które usuwały sprzęty dawnego właściciela  z jego krakowskiego mieszkania wykazały się przeczuciem. Dyplom nie  trafił na śmietnik a został  wystawiony na sprzedaż w popularnym serwisie aukcyjnym. Po emocjonującej licytacji walor znalazł się w rękach niżej podpisanego a następnie, w drodze krótkich negocjacji handlowych, trafił do Muzeum Historii Katowic. Ta placówka od lat za sprawą p. Antoniego Steuera gromadzi pamiątki sportowe.

Nierzadko jednak podobne historie nie znajdują szczęśliwego finału i bezcenne pamiątki ulegają bezpowrotnie zniszczeniu. Dyplom ocalał. Uratować udało się także inne pamiątki a szczegóły wydarzeń sprzed roku ze Zdzieszowic znajdziecie tutaj i tutaj. 

 


niedziela, 06 listopada 2011
W 1925 roku powstał Polski Związek Atletyczny, który stał się pierwszą faktyczną i prawną w Polsce centralą dla towarzystw ciężko atletycznych. Siedzibą związku były Katowice. Powstanie centrali zapaśnictwa i podnoszenia ciężarów poprzedziła pasjonująca „polityczna” rozgrywka.
niedziela, 16 października 2011
881 250 funtów. Na tyle licytujący wycenili Rules regulation & laws of the Schefield Foot - ball Club podczas lipcowej aukcji w domu aukcyjnym Sotheby's!
 
1 , 2